Biquad

Tato anténa patří mezi sektorové antény. Velice mě překvapil její zisk, při jednoduchosti výroby a zlvádne jí zhotovit i začátečník bez profesionální výbavy nářadí.

Návod na výrobu

1.

Jednotlivé díly k sestavení biquadu. Zadní reflektor je zhotoven z cuprexidu, běžného typu k výrobě plošných spojů. Nad ním je mosazný kroužek, sloužící jako pohyblivý držák zářiče. Ten je tvořen Cu trubkou průměru 10 mm a smyčky z elektrikářského drátu. (není na fotce)


Poslední díl (vpravo) je držák celé antény. Je to pozinkovaný úhelník, který se používá k přichycení vzduchotechnického potrubí. (Pro mé účely plně vyhovoval, tak jsem ho použil) ale stačí kousek ohnutého plechu, nebo cokoliv jiného.


Já jsem volil feflektor z cuprexitu - snadno se obrábí a je celkem levný. Pro lepší odraz je dobré měděnou vrstvu dobře vyleštit brusnou pastou a kouskem filcu. Zkoušel jsem také odraznou plochu postříbřit v Ag lázni, ale moc se to na zisku neprojevilo, tak jsem od toho upustil. Akorát to prodraží výrobu a je to opravdu zbytečné. Nakonec dobře vyleštěná měď je lepší, než spatně postříbřená vrstva. Já jsem volil průměr reflektoru 140 mm.


Jednotlivé díly
Jednotlivé díly
2.

Jako držák Cu trubky jsem použil mosazného úchytu, krerý má v sobě dva závity M3 pro možnost měnit vzdálenost smyčky od reflektoru a tím je umožněno doladění výsledného PSV antény.


Kroužek má vnitřní průměr Cu trubičky 10 mm. Na obou stranách je nařezán závit M3.


Kroužek
Kroužek
3.

Cu trubička průměru 10 mm. Na délce nezáleží, jenom je nutné dodržet minimální délku asi 40 mm (pro správné uchopení v mosazném kroužku). Na konci jsem odfrézoval (upiloval) jednu půlku trubičky a do zbylé části jsem navrtal dvě dírky průměru 2,5 mm pro lepší zapájení Cu smyček.


Trubička
Trubička
4.

Všechny díly jsou poskládané (na sucho) tak, jak se budou postupně montovat. Obrázek slouží také pro celkovou představu skládání jednotlivých dílů.


Poskládané díly
Poskládané díly
5.

Mosazný kroužek jsem už připájel k reflektoru. Při pájení je dobré mít Cu trubičku prostrčenou kroužkem a cuprexidem, aby byla dodržená souosost mezi oběma díly.


Připájený kroužek
Připájený kroužek
6.

Vyzařovací smyčky jsem zhotovil z Cu drátu průřezu 2,5 mm2. Jedna smyčka má délku jedné vlny (300/2440 MHz) = 12,5 cm a je naohýbána do čtverce o straně Lambda / 4= (12,5 cm / 4) = 3,125 cm


Obě smyčky se dají udělat z jednoho drátu, na kterém se vytvoří dvě protilehlé smyčky. Při ohýbání smyček se musí počítat s tloušťkou Cu drátu !!!


Pro snadnější výrobu smyček přikládám soubor, který je vytvořen v programu CorelDraw a vytiskne se v měřítku 1:1.


Smyčka biquad
Smyčka biquad
7.

Cu trubičkou je prostrčený koaxiální kabel H155, jehož stínění je rozpleteno na dvě části, pocínováno a připájeno na boky trubičky. Střední vodič je odizolovaný v délce asi 5 mm a pocínován. (ukončení dielektrika by mělo být ve výšce vyvrtaných děr.)


Detail napáječe
Detail napáječe
8.

Pohled na hotovou smyčku připájenou k Cu trubičce. Na střední vodič koaxiálu je připájená střední část smyčky, oba konce smyček jsou zasunuty do vyvrtaných děr a zakápnuty cínem. Pájejte rychle, ať nedojde k roztavení dielektrika a následnému impedančnímu nepřízpusobení !!!. (poznámka - ten foťák pěkně zkresluje :-))


Hotová smyčka s koaxiálním kabelem 1
Hotová smyčka 1
Hotová smyčka s koaxiálním kabelem 2
Hotová smyčka 2
9.

Pohled na zadní stranu antény. Všechny díly (zářič, plastový kryt a držák antény) jsou k sobě přitáhnuté dvěmi škroubky M3


Sestavení antény
Sestavení antény
10.

Pohled z vnitřku antény. Zde je již prostrčena také Cu trubička ale bez připájené smyčky


Sestavení antény
Sestavení antény 2
11.

Zde je již koaxiál i se smyčkou protáhnutý mosazným držákem a plastovým krytem antény. Reflektor je za bílým plastem. Celý zářič je upevněn pomocí dvou šroubků M3.


Vzdálenost smyček od reflektoru by měla být 18-20 mm, ale může být i jiná - chce to zkoušet a vyladit na co nejlepší PSV.


Sestavení antény
Sestavení antény 3

Poslední prací je připájení N-kového (nebo SMA - reverzního) konektoru na volný konec koaxiálu. Délku si každý zvolí podle potřeby, ale je dobré dodržet násobky vlnové délky, tzn. 12,5 cm.


Anténa se nakonec doladí na co nejmenší PSV přibližováním a oddalováním celého zářiče od zadního reflektorů.


Přední plastový kryt se zatěsní silikonem a nasadí na zadní plastový kryt. Nechá se zaschnout a anténa je připravena pro první příjem signálu.


Hotová anténa
Hotová anténa
Hranatá verze Biquadu

Tuto anténu jsem vyráběl známému, který na ní přijímá signál internetového pásma. Postup výroby je stejný jako u kulaté verze. Velikost reflektoru si každý může zvlolit podle sebe, důležité je, aby byl větší než vyzařovací smyčka minimálně o 2 cm a vlny se mohly o něj správně odrážet. Tato anténa se používá ve vnitřním prostředí, proto nebylo nutné ji opatřit krytem proti vlhkosti.

1.

Pohled na reflektor


Reflektor
Reflektor 1
Reflektor
Reflektor 2
2.

Detaily CU trubičky


Cu trubička
Cu trubička 2
Cu trubička
Cu trubička 2
3.

Detaily vyzařovací smyčky - reflektoru


Smyčka
Smyčka 1
Smyčka
Smyčka 2
Detail napájení
Detail napájení
4.

Hotová anténa a její proměření.


Hotová anténa
Hotová anténa
Pohled z boku
Pohled z boku
Měření výkonu
Měření výkonu
Čtvrtek / 22. října 2020 / 02:19:10
.: SmallCastle © 2006 - 2011 :.