Známá směrovka HB9CV

Tento návod zaslal Oldřich Hájek z Prahy, který tuto anténu přepočítal a vyrobil. Originální popis, návod a fotky přikládám níže v nezměněné podobě. Dotazy prosím posílejte na Oldřichovu adresu.

Popis antény

Tato anténa je velmi jednoduchá na výrobu. Je velmi oblíbená mezi radioamatéry po celém světě, hlavně na nižších pásmech, kde svými celkovými rozměry, konstrukcí, pracností výroby na straně jedné a dosaženým výkonem na straně druhé, poráží téměř všechnu konkurenci. Na internetu jsem ji našel pro wi-fi jen na jednom odkazu, je tam i kalkulátor. Sám ji používám jako anténu pro měřič síly pole. Určitě ji znáte z minulosti jako nejjednodušší výbornou anténu na VKV rozhlas. Postavil jsem 2 kusy, které fungovaly okamžitě. Samozřejmě je bylo pro potřeby vysílání nutné doladit.

Důležité info před stavbou: Pokud vyrábíte tuto anténu HB9CV v tomto základním provedení (2 prvky), je lepší vyrobit MOXONa. Dá míň práce a výsledek bude prakticky stejný. Návod jsem udělal jen pro toho, kdo má chuť experimentovat.

Materiál

 • 12 cm Cu drátu, průřez 2,5 mm2 (prům. 1,8 mm)
 • 4 cm Cu drátu (středový drát z koax kabelu)
 • konektor N-Female na kabel
 • 15 cm koaxiálního kabelu RG58 (já použil se středovým drátem, líp drží tvar, např. RG58U/96FA)

 • Doba výroby:
 • 15 minut

 • Cena:
 • max. 60,- Kč
 • Výroba

  Z drátu (toho silnějšího) ustřihněte dva prvky antény podle návodu, nebo podle souboru v xls. Z koaxu odstraňte černou izolaci v délce cca 3 cm. Opletení zkraťte na cca 2 cm a celý povrch opletení na kabelu opatrně pocínujte. Prvky z drátu napájejte na pocínované opletení ve vzdálenosti od sebe podle návodu. Rozměry je důležité pokud možno co nepřesněji dodržet. Rozměry jsou uvedeny vždy v ose drátu. Po zapájení prvků na kabel, naohýbejte z drátu (toho slabšího) přizpůsobovací můstek antény a připájejte na přední a zadní prvek (nepřidávat v bodě pájení moc cínu). Následně ohněte středový vodič kabelu směrem k místu napájení antény.

  Teď máte 2 možnosti:

  První: naletovat středový vodič rovnou na můstek.

  Druhá: zaletovat mezi můstek a středový vodič kabelu dolaďovací trimr nebo pahýlek tenkého koaxu používaného např. ve sdělovací technice (cca necelý cm) nebo kousek miniaturní dvoulinky. Sám fandím možnosti první, tj. připájet „natvrdo“. A je to. Teď ještě nastavit.. :-)


  Návod k výrobě
  Návod k výrobě
  Naladění antény

  Anténu připojíme kabelem k routeru v režimu AP (6.,7. Nebo 8.kanál = střed pásma) a doladíme na co nejvyšší výchylku na měřiči síly pole změnou velikosti prvního prvku (toho kratšího). Úpravu délky provedeme opatrným zaštípnutím drátu, ale ne víc, než půl milimetru na jedno štípnutí. I to je hodně pro změnu naladění!!! Daleko lepší je vzít pilníček a prvek postupně zapilovávat. Pokud Vám vyzařované napětí při ladění začne klesat, je potřeba na prvek naletovat kapku cínu a znovu zapilovat na nejlepší hodnotu. Kdo pracuje přesně a trpělivě dočká se výsledku. Ten kdo použije druhou variantu, zaštípne postupně dráty ve spirále nebo doladí plastovým šroubováčkem kapacitní trimr (měl by stačit 1-10pF). Trimr je nejjednodušší metoda doladění, ale anténa pak vypadá jako ježibaba s bradavicí.

  Funkčnost

  Po správném naladění má tato anténa podobné parametry jako MOXON. Experimentátorům udělá radost a můžou si ji vyrobit jako rozcvičku na HB9CV v 6-ti prvkovém provedení, jejíž návod pro vás chystám.


  Celý návod, je zde ke stažení ve Wordu.

  Hotová anténa

  hb9cv 1
  hb9cv 1
  hb9cv 2
  hb9cv 2
  hb9cv 3
  hb9cv 3
  Čtvrtek / 22. října 2020 / 02:21:24
  .: SmallCastle © 2006 - 2011 :.