Jednoduchá směrovka - MOXON

Tento návod zaslal Oldřich Hájek z Prahy, který tuto anténu přepočítal a vyrobil. Originální popis, návod a fotky přikládám níže v nezměněné podobě. Dotazy prosím posílejte na Oldřichovu adresu.

Popis antény

Anténa je velmi jednoduchá na výrobu. Je velmi oblíbená mezi radioamatéry po celém světě. Na internetu určitě najdete i kalkulátor. Sám jsem postavil několik kusů a všechny fungovaly více než dobře.

Materiál

 • 15 cm izolovaného Cu drátu, průřez 1,5 mm2 (prům. 1,25 mm)
 • konektor N-Female na kabel
 • 15 cm koaxiálního kabelu RG58 (já použil se středovým drátem, líp drží tvar, např. RG58U/96FA)

 • Doba výroby:
 • 10 minut

 • Cena:
 • max. 60,- Kč

 • Výroba

  Z drátu stáhneme izolaci tak, aby z ní bylo možné nařezat nožem distanční trubičky. Prvky z drátu naohýbáme podle rozměrů v návodu. Rohy obybů je dobré udělat co nejostřejší. Rozměry je důležité pokud možno co nepřesněji dodržet. Rozměry jsou včetně průměru drátu. Po zapájení zářiče na kabel vezmeme staženou izolaci a nožem ukrojíme 2ks distanční trubičky tak, aby po sestavení antény byla minimání vzdálenost mezi reflektorem a zářičem po vtlačení drátů do trubiček 1 mm. A je to. Teď ještě nastavit..


  Návod k výrobě
  Návod k výrobě

  Kdo si chce vypočítat anténu přesně pro svůj kanál, je zde k dispozici také soubor v Excelu.

  Naladění antény

  Anténu připojíme kabelem k routeru v režimu AP a doladíme na co nejvyšší výchylku na měřiči síly pole změnou vzdálenosti reflektoru a zářiče. Vzdálenost mezi reflektorem a zářičem bude v drtivé většině případů daleko větší než 1 mm, ale je potřeba to zkusit. Mě vycházely u vyrobených kusů mezery cca 6-9 mm. Nastavení je hodně citlivé, chce to trpělivost!!! Po správném nastavení je dobré změřit vzdálenost a následně např. prodloužit distanční trubičky po lepší zafixování tvaru a rozměrů celého obdélníku, ev. do trubiček prvky zalepit.

  Funkčnost

  Po správném naladění je tato velmi jednoduchá anténka slušným konkurentem biquadu, příp. plechovky a má jen o fous horší výsledky. Rozhodně překvapí.


  Celý návod, je zde ke stažení ve Wordu.

  Hotová anténa

  Moxon 1
  Moxon 1
  Moxon 2
  Moxon 2
  Moxon 3
  Moxon 3
  Čtvrtek / 22. října 2020 / 03:24:36
  .: SmallCastle © 2006 - 2011 :.