Omni anténa 9dB

Tuto anténu jsem vyrobil pro náš přístupový bod. Návod jsem našel na internetových stránkách a dal jsem se do její výroby. Tyto stránky jsou trochu jiné než ty, podle kterých jsem tuto anténu vyrobil, ale rozměry prvků a smyček jsou stejné. Anténa je na výrobu velice jednoduchá.


Mosazné tyčinky a silonové vystřeďovací kroužky jsem opracoval na soustruhu. Do obou konců tyčinky jsem navrtal dírky 2,5 mm hloubky 5mm. Do těchto dírek se pak zasune fázovací smyčka, která bude o hloubku díry delší. Na výrobu fázovacích členů jsem použil vrutu do dřeva, na který jsem namotal 4 závity Cu drátu průžezu 2.5 mm. Konce se ohnou o 90°.


Pro přizpůsobení impedance je použita Cu trubka průměru 10 mm, která je připájená na N - kový konektor. Vše jsem na sebe připájel a postupně přidával další prvky. Nakonec jsem anténu proměřil PSV - metrem a doladil.


Vše jsem zasunul do plastové vodovodní trubky průměru 22 mm a zajistil dvěma šroubky M3 proti vypadnutí. Nahoru jsem nasadil kryt proti vniknutí vody do antény. Anténa pracuje už nějakou dobu v naší síti bez poruchy.

Návod na výrobu

1.

Základ této antény jsou mozazné kulatinky, konektor typu N, měděná trubka d=10 mm a fázové smyčky (nejsou zde vyfoceny), které jsem navinul na vrut. Silony jsou postupně nasazovány na mosazné kulatiny při pájení smyček a udržují kulatiny ve středu plastové trubky.


Omni 9dB - 1
Omni 9dB - 1
2.

Tady je detail N - kového konektoru a přizpůsobovacího členu z Cu trubky. Na střední tyčinku konektoru N, je připájená první mozazná kulatinka a na plášť konektoru přizpůsobovací člen z Cu trubky. Mezi Cu trubkou a kulatinkou je vložena vymezovací část ze silonu. V kulatince je navrtána dírka průměru 2,5 mm do které je zasunutý první fázovací člen a zapájen cínem.


Omni 9dB - 2
Omni 9dB - 2
3.

Dále jsem přidával postupně mosazné kulatinky a fázovací členy. Vše jsem sledoval na PSV metru.


Omni 9dB - 3
Omni 9dB - 3
4.

Na této fotce je vidět nasazený vymezovací kroužek ze silonu, který udržuje mosazné prvky a fázovací členy uprostřed plastové trubky.


Omni 9dB - 4
Omni 9dB - 4
5.

Tady už je anténa hotová a je připravená na celkové vyladění PSV.


Omni 9dB - 5
Omni 9dB - 5
6.

konečná práce je vyladění antény na impedanci 50 Ohmů. Ladí se různým přihýbáním fázovacích členů. Je to zdlouhavý proces, ale určitě se vyplatí, dát si na tom záležet.


Omni 9dB - 6
Omni 9dB - 6
7.

Další foto pořízené při ladění antény.


Omni 9dB - 7
Omni 9dB - 7
8.

Anténa je už vložena do plastového krytu, který je vyroben z vodovodní PVC trubky. Na dolní konec trubky je přilepena PVC spojka (hrdlo), která průměrově pasuje na N-kový konektor. (do trubky konektor prostě nevejde)


Omni 9dB - 8
Omni 9dB - 8
9.

Na tomto obrázku byla poslední zkouška antény, než jsem jí namontoval na střechu. Byly na ní ještě dodělány stožárové PVC příchytky. (nesmí být z kovu, jinak se anténa impedančně rozladí).


Omni 9dB - 9
Omni 9dB - 9
Čtvrtek / 22. října 2020 / 02:30:47
.: SmallCastle © 2006 - 2011 :.