Yagi 7 prvků

Tato anténa patří k směrovým anténám a je výborná pro vzdálenosti okolo 300 m a více. Má lepší směrovost než sektorové antény a proto méně zarušuje okolí.


Výroba této antény není vůbec složitá, ale chce to mít po ruce nějaké nářadí. Je velice důležité dodržet rozměry podle návodu. Já jsem se při její výrobě vlezl do tolerance 5-ti setin tj. +/- 0,05 mm. Po dodržení dané přesnosti musí vysílat na první pokus.


Držák antény zde nepopisuji, myslím, že kdo se pustí do výroby této antény, už si dokáže nějaký vymyslet sám, takový, který mu bude pasovat.

Návod na výrobu

1.

Základ této antény je hliníkové ráhno 10 x 10 mm, které je navrtáno (nafrézováno) podle tohoto návodu.


Hotové ráhno
Návod k výrobě


Já jsem použil frézku o průměru 6 mm. Kdo nemá možnost frézovat, použije vrtačku a vrták průměru 6 mm.


Jednotlivé prvky jsou do ráhna zalisovány. Aby prvky nevypady, můžou se zajistit promáčknutím ráhna důlčikem v průniku středových os direktorů a ráhna, nebo nařezat do ráhna závity M3 a zajistit šroubkami.


Opět zde zdůrazňuji !!! na přesnost vrtání, které závisí na kvalitě zisku.


Hotové ráhno
Hotové ráhno
2.

Dipól je zhotoven z hliníkové pásoviny 10 x 2 mm, která je ohnutá podle tohoto návodu.


Plánek dipolu
Návod na výrobu dipolu

Opět velmi záleží na dodržení rozměru dipólu.


Do obou konců dipólu jsem navrtal díry průměru 2,5 mm ve vzdálenosti 3 mm od kraje a prořezal závity M3 pro uchycení symetrizační smyčky. Taky jsem vyvrtal jednu díru 3 mm uprostřed dipólu pro jednoduché uchycení k ráhnu.


Hotové ráhno
Hotový dipol

Pro ulehčení práce jsem si vyrobil šablonu na ohnutí dipólu z pertinaxové podložky a dvou silonových válečků průměru 20 mm. Ty jsem k destičce zespod přišrouboval a podle nich ohýbal pásovinu do příslušného rozměrů.


foto 1 a foto 2
3.

Symetrizační člen jsem nejdříve dělal z kuprexitové desky, ale lépe se mi osvědčil klasický symetrizační člen z koaxiálního kabelu. Já používám koaxiál
H 155.


Symetrizační člen
Symetrizační člen
4.

Zde je již k dipólu přišroubován symetrizační člen.


Dipol a symetrizační člen
Dipol a symetrizační člen
5.

Anténa v poslední fázi před konečným složením. Na ráhnu je ještě vyfrézovaná drážka pro doladění PSV antény, posunováním dipólu mezi reflektorem a prvním direktorem.


Při ladění antény se na PSV nejvíce podílí vzdálenost prvního direktoru od dipólu. (vyfrézovaná drážka je zbytečně dlouhá, ale pro mé pokusy jsem jí udělal schválně delší.)


Rozložená anténa
Rozložená anténa
6.

Ráhno je již osazené dipólem a můžeme začít s vyladěním antény.


Osazené ráhno
Osazené ráhno
7.

Měření PSV samotného dipólu. Toto měření je zbytečné, uvádím ho zde pro příklad, jak má samotné ráhno vliv na vyladění PSV.


Měření PSV
Měření PSV
8.

Ladění PSV dipólu připevněného k ráhnu. Posunováním dipólu v drážce ráhna doladíme anténu na konečnou hodnotu co nejlepšího PSV. (výchylka měřidla by měla být minimální, potom má anténa impedanci 50 Ohmů)


Měření PSV
Ladění PSV
9.

Celý symetrizační člen i konce dipólu jsou schované do PVC krabičky, která je vodotěsně zalepená silikonem a pro jistotu má v dolní části vyvrtanou dírku pro odvod vody, kdyby se náhodou dostala dovnitř krabičky. Ještě je nakonec přeměřené PSV i s plastovou krabičkou a anténa je hotová.


Hotová anténa
Hotová anténa
Čtvrtek / 22. října 2020 / 02:15:35
.: SmallCastle © 2006 - 2011 :.