PSV metr

PSV - metr je nutný pro správné vyladění antény. Zatímco přijímat signál jde i na natažený prst :-)), pro správné vysílání antény je nutné její naladění na správnou impedanci.


Vysílače pro Wi-Fi sítě májí výstupní impedanci 50 Ohmů a proto používáme jako napáječe antén koaxiální kabely o impedanci 50 Ohmů. Poslední prvek v cestě vlny je anténa a ta by měla být impedančně přizpůsobená k celému systému. Pokud není, dochází k odrazu vlny zpět po koaxiálním kabelu do zdroje. Tím se veškerý výkon vysílače (snížený o ztráty v konektorech a koaxu) nemůže z antény vyzářit a anténa vysílá na snížený výkon.


Při odrazu vlny zpět k zdroji signálu dochází k přetěžování výstupního vysokofrekvenčního tranzistoru vysílače. Wi-Fi používá malých výkonů (cca 30-50 mW) a proto i při nesprávném přizpůsobení impedance antény nám nehrozí zničení vysílače :-).


Já jsem si pro měření PSV zhotovil jednoduchý přístoj, jehož návod jsem našel na internetu. (www.pe2er.nl/wifiswr/index.htm)


PSV metr
PSV metr

Po připojení antény s usměrňovací Vf diodou na vstup zesilovače lze tímto přístrojem měřit také intenzitu elektromagnetického pole.


Pokusím se trochu popsat jeho výrobu a zkušenosti z měření. Měřák se mi velice osvědčil při různých pokusech s anténami.


Návod na výrobu PSV metru

1.

Základem celého měřidla je elektronický zesilovač,


El. zesilovač
El. zesilovač

který je sestaven na kuprexitové desce plošných spojů, pro přesnou velikost
desky při tisku přikládám soubor z programu CorelDraw, ve kterém jsem
spoje vytvořil.


Plošný spoj
Plošný spoj

Fotky ze stavby:

PSV metr 1a
PSV metr 1A
PSV metr 1b PSV metr 1B PSV metr 1c
PSV metr 1C
2.

Hotový zesilovač je vložen do plastové krabičky. Baterie, měřidlo, BNC konektor a dva vypínače jsou propojeny tenkými vodiči s el. deskou. Napájecí 9V baterie je v krabičce přichycena hliníkovým páskem (Její životnost je celkem dlouhá). Dále jsou v čelním panelu navrtány dva přepínače. První slouží k zapínání napájení a druhý přepínač zapíná ořezávání napěťových špiček vstupního SS (stejnosměrného) signálu. Ručičkové měřidlo jsem použil ze starých zásob, ale není problém jej koupit v obchodě s elektronickými součástkami.


Fotky ze stavby:

PSV metr 2a
PSV metr 2A
PSV metr 2b
PSV metr 2B
PSV metr 2c
PSV metr 2C
PSV metr 2d
PSV metr 2D
3.

Vysokofrekvenční hlava je vyrobena ze dvou konektoru typu N


Vysokofrekvenční hlava
Vysokofrekvenční hlava

a kuprexitové desky PCB, na které jsou umístěny součástky typu SMD velikosti

0805

Kuprexitová deska PCB
Kuprexitová deska PCB

Osazeny jsou podle tohoto schématu.


Osazení součástek
Osazení součástek

Elektro schéma Vf části je přiloženo zde.


Osazení součástek
Schéma zapojení


Fotka ze stavby:

Osazení součástek
Vysokofrekvenční hlava
4.

Další prací je zpevnění Vf hlavy pomocí čtyř mosazných kulatinek a hliníkového plechu na který drží konektor BNC.


Fotky ze stavby:

PSV metr 4A
PSV metr 4A
PSV metr 4B
PSV metr 4B
PSV metr 4C
PSV metr 4C
PSV metr 4D
PSV metr 4D
5.

Nyní je potřeba spojit elektricky měřící přístroj s Vf hlavou. Použil jsem k tomu koaxiální kabel RG-58. mení podmínkou použít stíněný kabel, úplně stačí obyčejná dvojlinka - signál je zde již usměrněn Vf diodou v samotné hlavě.


Pro lepší skladovatelnost a univerzálnost přístroje jsem vše propojil přes BNC konektory, které jsou cenově levné a rychle se zapojují. Délku propoje jsem zvolil 2 metry. (po zkušenosti s měřením by stačil jeden metr, ale když už je to hotové, tak to nechám tak :-))


Nechám už každého na své fantazii, jak si s výrobou a propojením poradí.


Fotky ze stavby:

PSV metr 5a
PSV metr 5A
PSV metr 5b
PSV metr 5B
6.

Zatěžovací rezistor 50 ohmů slouží k otestování hotového PSV metru. Zkoušel jsem ho rozebrat a vyfotit, ale mozazný obal je na konektoru zalisován asi navždy.


Uvnitř jsou dva bezindukční (SMD) rezistory 100 ohmů zapojeny patalelně. Výsledný odpor je 50 ohmů. Mosaznou krytku jsem udělal pro odstínění ale hlavně pro dobré uchopení při šroubování do konektoru na Vf hlavě.


Fotka ze stavby:

Zátěžový prvek
Zátěžový prvek

7.
Cejchování PSV metru:

PSV-metr se musí ocejhovat podle vlastnosti Vf hlavy a měřidla. Cejchování se provádí pomoci zatěžových rezistorů.


PSV 1:1

Po přivedení Vf signálu na vstupní N konektor Vf hlavy se nastaví potenciometrem maximální výchylka ručičky (výstupní konektor je bez jakékoliv zátěže, čímž se můstek nejvíc napěťove rozhodí). Po připojení 50-ti ohmového zátěžového rezistoru místo antény se můstek napěťově vyrovná a ručička nesmí mít žádnou výchylku.


PSV 1:2

Našroubujeme zátěž 100 Ohmu a poznačíme si výchylku měřidla.


PSV 1:3

Našroubujeme zátěž 150 Ohmu a poznačíme si výchylku měřidla.


PSV nekonečno

Necháme výstupní konektor bez zátěže. Ručička musí být v konečné poloze.


Poslední prací zbývá překreslit stupnici ručičkového měřidla podle poznačených rysek při cejchování. Ja jsem jí vytvořil v Corelu a přikládám ji zde. Myslím, že Vám nebude pasoval, ale je tu jenom pro inspiraci, jak může vypadat.


stupnice
Stupnice PSV metru
8.

Hotový PSV metr připojený k anténě. Na volný konektor Vf hlavy se připojí vstup od vysílače a můžeme začít měřit impedanci antény.


Fotka ze stavby:

Měření PSV
Měření PSV
Čtvrtek / 22. října 2020 / 02:18:03
.: SmallCastle © 2006 - 2011 :.