Wind Tunel

Tento tunel jsem vyrobil při zvedání výkonu PC. Procesor po přetaktování FSB a zvýšení napětí jádra značně topil a proto jsem začal uvažovat o přímém přívodu venkovního vzduchu k pasívnímu chladiči CPU. Teplota CPU při použití tunelu okamžitě klesla o několik °C dolů.

Fotografie tunelu:

1.

Stěny tunelu jsou vyrobeny z cuprexidu a jsou v rozích připájené k sobě. Rozměry jsem zvolil podle rozměru ventilátoru (80x80 mm) a tloušťky PC case. Protože mám v bočnici casu výlisek na prsty pro její snadnější vysunutí, musel jsem stěny tunelu zalomit, abych se mu vyhnul. Pro lepší vzhled jsem hrany obrousil a přetmelil. Nakonec jsem, tunel přestříkal červeným sprayem, který se hodil k základní desce.


Wind tunel 1
Wind tunel 1
Wind tunel 2
Wind tunel 2
Wind tunel 3
Wind tunel 3
Wind tunel 4
Wind tunel 4
2.

Tunel s ventilátorem


Ventilátor 1
Ventilátor 1
Ventilátor 2
Ventilátor 2
3.

Tunel umístěný na chladiči CPU. Původně jsem používal chladič Arctic Cooling. Po demontáži původního ventilátoru pasoval na hliníkový pasív ventilátor 80x80 mm.


Postup uchycení jsem zvolil tento:

Ventilátor 80x80 mm je přišrobován 4. šroubky na tělo pasívu. Aby nedocházelo k přenosu hluku, použil jsem gumové podložky. Tunel je k ventilátoru přišroubován 2. šroubky s gumovými podložkami.PC - detail 1
PC - detail 1
PC - detail 2
PC - detail 2
PC - detail 3
PC - detail 3
PC - detail 4
PC - detail 4

PC - detail 5
PC - detail 5
PC - detail 6
PC - detail 6
PC - detail 5
PC - detail 7
3.

Zkoušel jsem udělat také tunel pro 12 cm ventilátor - ten ale kvůli své velikosti už nemohl být umístěn na pasívním chladiči, ale musel být umístěn na kocni tunelu u bočnice casu. Tento tunel se mi ale moc nezalíbil kvůli své velikosti a hlavně hlučnosti - ventilátor vzduch tlačil, ve zužené části vznikal přetlak a ventilátor vydával nepříjemný zvuk. Přikládám fotky, které byly pořízeny pouze v testovacím režimu.


Ventilátor 12 cm
Ventilátor 12 cm
Ventilátor 12 cm
Ventilátor 12 cm
4.

Poslední prací je vyřezání bočnice casu a přišroubování prachové krytky, aby se nezanášel chladič CPU prachovými částečky a nesnížil se jeho chladící výkon.

Čtvrtek / 22. října 2020 / 02:59:22
.: SmallCastle © 2006 - 2011 :.